Strefa Ciszy 2022

Festiwal Strefa Ciszy – 2-24 lipca 2022 – Łazienki Królewskie

Festiwal Strefa Ciszy to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń muzycznych w stolicy, które co roku gromadzi w Łazienkach Królewskich tysiące gości. Koncerty odbywają się malowniczych zakątkach ogrodów. Można ich słuchać na leżakach lub bezpośrednio na trawie, ciesząc się muzyką w przyjemnej atmosferze, z rodziną i przyjaciółmi, a artyści dostępni są na wyciągnięcie ręki.

Wchodząc z miejskiego zgiełku na teren Ogrodu, zanurzmy się w ciszę, która pozwoli nam usłyszeć muzykę delikatnie rozbrzmiewającą w pełnej harmonii z otaczającą naturą. Wsłuchajmy się zatem w tę „ciszę” – skrywa ona niezliczone skarby, które odnajdą Państwo podczas dziewiątej edycji Festiwalu Strefa Ciszy.

W tym roku Festiwal odbędzie się w cztery lipcowe weekendy: od 2 do 24 lipca 2022

Koncerty odbywać się będą w łazienkowskich ogrodach przez cały dzień na kilku scenach jednocześnie: Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie, Scenie Pomarańczowej przy Wodozbiorze, Scenie Czerwonej przy Trou Madame i Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli. W ramach Festiwalu usłyszeć będzie można wiele gatunków muzyki z różnych stron świata – zaprosimy Państwa na koncerty muzyki klasycznej, tradycyjnej oraz improwizowanej.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia wystąpią m.in.: Kapela Bud’mo, w skład której wchodzą wybitni muzycy ukraińscy, znani polskiej publiczności z najważniejszych festiwali folkowych; Cohaere Ensemble – zespół barokowy, który swoimi wykonaniami muzyki francuskiej absolutnie zachwycił największych francuskich znawców i koneserów, jak również zespół Madrugada Sombra, brawurowo łączący polską muzykę ludową i flamenco. Fanów muzyki improwizowanej i performansu czeka nie lada gratka w postaci występu tria niezwykłych artystów – Szamburski/Nowacka/Zemler.

Bardzo interesująco zapowiadają się także występy duetów Kotynia/Zaborski, będącego oryginalnym zestawieniem brzmień gitary i altówki, gatunkowo osadzonego przede wszystkim w muzyce jazzowej; oraz Aleksić/Dakić, w którym koncertmistrzyni i pierwsza oboistka orkiestry symfonicznej Radia i Telewizji Serbii pokazują co łączy muzykę Bacha i Bartoka.

W ramach festiwalu wystąpią również artyści młodego pokolenia, zdobywający laury na prestiżowych konkursach – m.in. fenomenalne trio klarnetowe Clarissime, czy kwartet puzonowy, który zabierze nas w podróż od baroku po czasy współczesne.

Po raz kolejny na Festiwalu zagości także Scena Opowiadaczy przy Świątyni Sybilli. Będzie można usłyszeć baśnie, opowieści i gawędy z różnych stron świata wzbogacone muzycznymi improwizacjami, zainspirowanymi muzyką tradycyjną. W tym roku zapraszamy na opowieści z Północy i Regionu Karpat duetu opowiadaczki Barbary Derlak i multiinstrumentalisty Sebastiana Wielądka – Apokryfy. Podczas występu Basi Songin i Szymona Góralczyka wspólnie zastanowimy się czy opowieści mogą przenosić się wraz z wiatrem i posłuchajmy co do powiedzenia mają nam drzewa, zaś duet Mehehe zabierze nas w magiczny świat ludowych baśni i legend.

Dzieci i rodziców, jak co roku, zapraszamy na polanę blisko Starej Kordegardy na cykl koncertów „Melomaluszki”. Doświadczeni animatorzy wprowadzą najmłodszych słuchaczy w świat muzyki poprzez interakcję i wspólne zabawy. 

Po raz kolejny na Festiwalu zagości także Scena Opowiadaczy przy Świątyni Sybilli. Będzie można usłyszeć baśnie, opowieści i gawędy z różnych stron świata wzbogacone muzycznymi improwizacjami, zainspirowanymi muzyką tradycyjną.

Festiwal Strefa Ciszy to również okazja do zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych. Na Scenie Otwartej przy Wodozbiorze (Scena Pomarańczowa) amatorzy i profesjonaliści będą mogli pokazać, co im w duszy gra.

Organizatorzy:

Fundacja na rzecz rozwijania muzykalności Polaków „Muzyka jest dla wszystkich”

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

 

Festiwal finansuje Miasto Stołeczne Warszawa oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2022”.

Partnerzy i organizatorzy Festiwalu Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy

realizacja: estinet.pl