Orkiestra Czasów Zarazy

Zespół Orkiestra Czasów Zarazy gra muzykę zanotowaną w Polsce przez wielkiego niemieckiego kompozytora podczas podróży z dworem króla polskiego. Instrumenty ( dudy, skrzypce, regał, puzon, basy ) odpowiadają opisowi autora zapisów. Brzmienie i muzyka są wyjątkowe i rzucają nowe światło na rolę muzyki polskiej w Europie.

Niezwykły projekt „Orkiestra Czasów Zarazy” to próba rekonstrukcji muzyki polskiej karczmy i dworu początku XVIII wieku na podstawie zapisków  Georga Philippa Telemanna. Na uwagę zasługuje fakt, że wśród świetnych wykonawców muzyki dawnej gra także muzyk wyjątkowy, Janusz Prusinowski, badacz i wykonawca polskiej muzyki ludowej, “ojciec założyciel” rodzimej muzyki folkowej. Nie ma w tym dysonansu, wszak rzecz dotyczy naszych korzeni, swoistej przesyłki z przeszłości opakowanej przez czołowego niemieckiego twórcę muzyki barokowej.

W repertuarze Orkiestry znajdą się tańce z zachowanych utworów Telemanna utrzymanych w stylu polskim oraz z odkrytego w 1987 rękopisu zawierającego jego notatki muzyczne z lat 1717–1722, w tym m.in. 31 tańców polskich. Podczas koncertu utworom tym towarzyszyć będą improwizacje skrzypka i dudziarza. Nazwa projektu nawiązuje do tragicznego okresu na początku XVIII wieku – wspaniała i bujna kultura muzyczna rozwijała się wówczas w Rzeczpospolitej powstałych na tle straszliwych spustoszeń na skutek wojny i epidemii.

Partnerzy i organizatorzy Festiwalu Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy

realizacja: estinet.pl