Yerba Mater

Festiwal Strefa Ciszy

W 2001 Rafał Mamiński Bart Pałyga i Maćko Cierliński zafascynowani brzmieniem sazu, sarangi i sitaru zakładają Yerba Mater. Celem nie jest jednak naśladowanie muzycznych tradycji wschodu lecz czerpanie z nich na drodze do odnalezienia własnej, niepowtarzalnej formy wyrazu. Kluczem staje się brzmienie instrumentów i nieskrępowana improwizacja. Wkrótce do grupy dołącza Seba Wielądek (sopiłka,ney) pojawiają się kolejne instrumenty: oud, lira korbowa, kemanche i wiolonczela. Później do zespołu dochodzą Ania Mamińska (suka biłgorajska), Luka Hołuj (didgeidoo) i Hubert Połoniewicz (tabla i bendir).

Zespół inspiruje się współczesnym folkiem, hinduską klasyką na równi z rockiem progresywnym i muzyką współczesną. Tworzy się nowa jakość.

W 2002 powstaje minimalistyczna  płyta “Meditation”. W 2003 Yerba Mater zdobywa I nagrodę na Festiwalu “Nowa Tradycja”. Przewodniczący jury Czesław Niemen zwraca uwagę na innowacyjność i otwartość muzyczną zespołu, Krzesimir Dębski umieszcza alikwotowy śpiew członków YM na ścieżce dźwiękowej do filmu “Stara Baśń”, a spotkanie z Marią Pomianowską owocuje wieloletnią muzyczną współpracą. 

Działalność zespołu staje się wyjątkowo wszechstronna. Od Festiwalu Muzyki Dawnej w Jarosławiu po muzykę elektro i nagranie LP z Masala Soundsystem. Zarejestrowany w 2004 LP “Raga Praga” otrzymuje 2 miejsce w Folkowym Fonogramie roku.

Po tragicznym wypadku samochodowym w drodze na koncert zespół zawiesił działalność na ponad 10 lat. W tym czasie członkowie YM nie próżnują współtworząc Village Kollektiv ,

Mosaik, Wielbłądy, Ballanda Didgeridoo Duo,Naneli Lale i wiele innych.

W 2018 zespół wraca do działalności koncertowej w niezmienionym składzie.

 

Partnerzy i organizatorzy Festiwalu Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy

realizacja: estinet.pl