Stout

Festiwal Strefa Ciszy

Zespół muzyki celtyckiej, który tworzą muzycy warszawscy: Patryk „Fizban” Salwa-Kazimierski  –   twórca zespołu, od około dziesięciu lat związany z muzyką celtycką, wcześniej występował w formacjach o podobnym profilu (The Irish Connection, legendarnym już Open Folk oraz jego wersji historycznej – Dancerie), gra na bodhránie, whistlach i różnych odmianach dud; Miłosz Sienkiewicz – kierownik muzyczny zespołu, kompozytor, aranżer, pianista i perkusista; Radomir Rakowski – grający na vielle, skrzypcach akustycznych i elektrycznych; Krzysztof Ankiersztajn – gra na gitarze klasycznej i akustycznej, średniowiecznym bębnie i bodhránie.

Zespół współpracuje z Wandą Laddy – wokalistką, od 25 lat specjalizującą się w wykonawstwie muzyki dawnej, grającej także na rababie, bębnie średniowiecznym i tamburynie. Ponadto zajmuje się kompozycją i aranżacją, pisze piosenki dla dzieci i tworzy muzykę filmową. Nagrała 25 płyt CD z muzyką dawną, folkową, współczesną i filmową, na których śpiewa solo oraz z zespołami: Il Canto, Dekameron, Ars Nova i Open Folk. Za dwie z nich, wraz z zespołem Il Canto otrzymała nagrody „Fryderyk”. Dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych.

Stout występuje w kostiumach wzorowanych na strojach średniowiecznych wędrowców. Podczas koncertów prezentuje tańce irlandzkie i bretońskie. W instrumentarium zespołu znajdują się m.in. dudy galicyjskie i bułgarskie, flety irlandzkie, skrzypce, rabab, kashgar, gitary, tamburyn, irlandzki bodhrán i średniowieczne bębny, czasem też instrumenty klawiszowe. Zespół gra na turniejach i pokazach rycerskich (współpraca z Opolskim Bractwem Rycerskim oraz z Bractwem Rycerskim miasta Nowa Dęba), bierze udział w bitwach, przemarszach oraz zabawach karczemnych w klimacie średniowiecznym bądź irlandzkim. W 2010 roku, w 600. rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem, podczas inscenizacji bitwy muzycy zespołu Stout wyprowadzili polskie rycerstwo na pole walki.

Partnerzy i organizatorzy Festiwalu Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy

realizacja: estinet.pl