Scena Otwarta

Festiwal Strefa Ciszy

Zapraszamy do muzykowania na Scenie Otwartej wszystkich chętnych – chóry, zespoły, duety, solistów. To miejsce dla Was! Pokażcie, co Wam w duszach gra. 

Zapraszamy instrumentalistów, orkiestry, zespoły, chóry i solistów oraz wszystkich, którzy chcą zaprezentować swoją muzykę na jednej ze scen plenerowych Łazienek Królewskich w każdą sobotę lipca.

Zgodnie z ideą festiwalu, powracamy do naturalnego, nienagłośnionego brzmienia głosów i instrumentów. Dla pianistów jest możliwość udostępnienia instrumentu klawiszowego.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o wysyłanie zgłoszeń wraz z krótką informacją o sobie, zdjęciem, programem i preferowanym terminem koncertu na adres: koncert@muzykajest.pl

Na festiwalowej Scenie Otwartej zaprezentują się artyści, amatorzy i profesjonaliści. W każdą sobotę lipca usłyszeć będzie można śpiew, dźwięki fletu, skrzypiec czy oboju, a muzycy przedstawią nam swój repertuar od klasyki po folk i bluesa. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

 


 1 lipca

Waleria Piotrowicz ma 9 lat, uczy się  gry na skrzypcach w Zespole Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Warszawie w klasie 3-ej. Zdobyła już wyróżnienia na ogólnopolskich konkursach oraz ma za sobą pierwszy kurs mistrzowski u profesora Jana Staniendy oraz Wojciecha Walaska. Gra na skrzypcach jest jednak dla Walerii przede wszystkim wielką muzyczną przygodą i zabawą.

.

.

Paweł Szymiczek autor muzyki, tekściarz, multiinstrumentalista. balansuje pomiędzy rockiem, folkiem a poezją.Od lat gra koncerty solowe w pubach, domach kultury, na festiwalach przy towarzyszeniu swojej ulubionej gitary dwunastostrunowej. Założyciel zespołów Mordewind, Matelot, Fonofobia, Ceili i Etnostation.

.

.

Kwartet Smyczkowy + i Młodzieżowa Grupa Smyczkowa grupa młodzieży i dorosłych, uczniów szkół muzycznych i amatorów, którzy przez cały rok spotykają się, by wspólnie muzykować dla przyjemności.

.

.

Dżem na Grocho grupa osób, które grają na dowolnym instrumencie na poziomie podstawowym lub zaawansowanym i mają ochotę pomuzykować w grupie, przywołać zapomniane umiejętności, bądź rozwinąć się w grze na instrumencie. Dżem na Grocho nawiązuje do idei jam session.

.

.

dotFLOW zespół założony 3 lata temu w ramach Akcji Labirynt – projektu Fundacji Muzyka jest dla wszystkich. Główny, trzyosobowy skład (Ania Pogorzelska – perkusja, Kinga Kwiatkowska – pianino, Weronika Gęca – gitara basowa, wokal) stale udziela się w STAYni i jest obecny na koncertach. Od samego początku tworzy własną muzykę w trudnym do zdefiniowania stylu. Inspiruje się różnymi gatunkami muzycznymi.

.

.

Międzypokoleniowy Klub Piosenkowy to amatorski zespół śpiewaczy, stworzony dla czystej przyjemności śpiewania, złożony z entuzjastów w każdym wieku. Grupa założona przez Roberta Lipkę i Łukasza Owczynnikowa, przygotowuje repertuar piosenek praskich, warszawskich i tradycyjnych wielu kultur. Precyzja nie jest tu podstawowym priorytetem, jesteśmy bowiem przekonani, że najważniejsze jest samo śpiewanie, zgodnie z maksymą „ćwiczenie czyni mistrza”, a pozytywne emocje i integracja osób śpiewających są najważniejszym pożytkiem. Zadania muzyczne nie są trudne, a na wybór piosenek mają duży wpływ sami śpiewający. Zespół nie jest klasycznym chórem, nie ma też prowadzonych przesłuchań – każdy jest mile widziany. Komfort śpiewania dopełnia akompaniament muzyków, a nad emisją głosu czuwa Justyna Jary. Partnerem merytorycznym tej grupy jest słynny zespół „Cała Praga śpiewa”. 


8 lipca

Dziewieje zrodziło się z niezobowiązującej chęci grupy osób, która zebrała się pod koniec roku 2015, by pograć rozmaite folkowe klasyki. Początkowo nic nie zapowiadało powstania zespołu jednak wspólne improwizacje nadały klimat do stworzenia czegoś nowego. Ostateczny skład wyklarował się jesienią 2016 roku, a następnie zespół zaliczył swój debiut sceniczny (18.11.2016 r.).

Muzycznie Dziewieje są mieszanką charakterów osób je tworzących. Punktem wyjścia jest granie folkowe, jednak w miarę rozwoju, piosenki osiągają swój własny autorski rys, wzbogacony o brzmienia bliższe muzyce rockowej, szantowej czy orientalnej. Swój styl nazywają ezofolkiem.

Tematyka tekstów poruszana przez zespół obejmuje kwestie związane z życiem człowieka na Ziemi oraz jego miejscem w kosmosie, inspirując się przy tym filozofią wschodu, zachodnią ezoteryką czy rozmaitymi mitologiami.

 

Duo One Soul Poznały się w 2010 roku na jednym z kursów muzycznych oraganizowanych w Polsce. Po 5 latach spotkały się ponownie na studiach w Londynie. Jako studentki w Royal Academy of Music zaczęły wspólną ścieżkę muzyczną we wrześniu 2015 roku. Na swój pierwszy sukces nie musiały długo czekać. Podczas swojego debiutu,na konkursie Roberta Dick’a zdobyły drugą nagrodę. Rok później, powieliły sukces na konkursie All Flutes. Występują regularnie dla szerokiej publiczności. W 2016 grały na festiwalu Strefa Ciszy, w Łazienkach Królewskich. Występowaly w Krakowie, Opolu oraz Kluczborku. Razem z Fundacją Cultura Animi uczestniczyły w festiwalu „Spotkania Muzyczne Młodzieży Polskiej i Ukraińskiej”, gdzie miały okazję wystąpić w Lwowskiej Filharmonii. W wakacje wspólnie biorą udział w warsztatach muzycznych „Bozsok Music Festival” na Węgrzech. Wystąpiły podczas Piano Festival w Royal Academy of Music z programem promującym polskich kompozytorów, który zagrają również dla polskiej publiczności. Pod koniec wakacji, 25 sierpnia zagrają koncert w Salonie Essex w Warszawie. Jako współlokatorki świetnie się dogadują, na próbach nie zawsze jest błogo, lecz wraz z zamknięciem klamki ćwiczeniówki wracają do porządku dziennego. Choć to dwie różne osobowości i razem stanowią wybuchową mieszankę zawsze znajdą wspólny złoty środek.

Julia Marta Klimek – fortepian

Jagoda Maria Krzemińska – flet

 


15 lipca

FEI Ruan Group powstała w 2008 r.  Jej  założyciel, Fei Shen jest doświadczonym muzykiem grającym na tradycyjnym chińskim instrumencie – ruan, którego naukę rozpoczął w wieku zaledwie 5 lat.

Podczas studiów przekonał się, że ruan jest pięknym tradycyjnym chińskim instrumentem, ale większość ludzi nie zwraca na niego szczególnej uwagi. Ruan występuje głównie jako akompaniament w wielu tradycyjnych utworach i  rzadko jest solowym instrumentem. Stąd pomysł stworzenia grupy Ruan. Fei Shen tworzy i przerabia wiele utworów na ruan, w tym kompozycje czerpiące z chińskiej muzyki ludowej, zachodniej muzyki klasycznej, popu, a nawet muzyki rockowej. Powiedział: „Wiele osób może pomyśleć, że ruan jest zwykłym instrumentem o zwykłym brzmieniu. Ale myślę, że ci ludzie są w błędzie. Ruan jest instrumentem wielu możliwości”.

 

Krystyna gitara od zawsze była świetną towarzyszką jej życiowych przygód, lubi ten instrument oraz ludzi dla których gra.

.

.

.

Cajsel Katarzyna,rocznik 2007, uczennica 5 klasy w PSM I st. nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. Tajniki gry na wiolonczeli zgłębia pod okiem Jakuba Pożyczki. Uczy się też grać na fortepianie i gitarze. Ukończyła XXI Międzynarodowy Kurs Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu (2016). Laureatka ogólnopolskich konkursów wiolonczelowych w Kowalewie Pomorskim (2016 – wyróżnienie, 2017 – III m.), Bydgoszczy (2016 i 2017r. – wyróżnienia) i Malborku (2017 – wyróżnienie). Występuje także w duecie, zespole kameralnym i orkiestrze. Jest laureatką II miejsca w Rodzinnym Konkursie Kolęd (2016r., z siostrą Basią i bratem Mikołajem). Ma za sobą występy na Święcie Ulicy Narbutta w Warszawie (2015), oraz podczas koncertów kolęd w Domu Lekarza Seniora w Warszawie i w Zespole Szkół Specjalnych, również w Warszawie (2017).

Cajsel Mikołaj, rocznik 2010, uczeń 2 klasy PSM I st. nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. Gry na saksofonie sopranowym uczy się w klasie Marcina Odyńca. Gra też na flecie prostym i fortepianie. Szerszej publiczności dał się poznać pod koniec 2016r. podczas występu na Rodzinnym Konkursie Kolęd (z siostrami Kasią i Basią), oraz na początku 2017r. podczas dwóch koncertów charytatywnych – w stołecznym Domu Lekarza Seniora i Zespole Szkół Specjalnych w Warszawie.

 

Hanna Jaskółka (skrzypce) i Adam Dudek (akordeon) to uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Od roku tworzą duet, czynnie uczestniczac w festiwalach i koncertach. Pomimo krótkiego okresu działalności są już laureatami wielu konkursów, m. in. II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Słupcy, III miejsca i nagrody specjalnej na IV Warszawskim Forum Muzyki Kameralnej czy tytułu laureata VI Festiwalu “Harmonia Espressiva” w Sochaczewie.

.

.

.


22 lipca

Black & White Violin Duo zespół istnieje oficjalnie od 2016 roku, jednak swój pierwszy wspólny występ miał już w 2008 roku i zaledwie po pół roku wspólnej gry zdobył II miejsce na VII Sochaczewskich Spotkaniach Kameralnych w Sochaczewie. Przez kilka lat duet wielokrotnie występował podczas koncertów kompozytorskich, na których wykonywał kompozycje Natalii Ciostek. W międzyczasie zespół miał przyjemność wystąpić w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie wykonywał podkład muzyczny do pantomimy. W 2015 i 2016 roku siostry występowały w duecie skrzypcowym jako solistki z Międzynarodową Młodzieżową Orkiestrą Baltische JuniorPhonie. Z orkiestrą tą koncertowały w Polsce i za granicą – w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie (Opera Leśna), Łotewskiej Bibliotece Narodowej w Rydze, Vidzemes koncertzales „Cesis” kamerzále w Cesis. W 2017 roku zespół Black and White Violin Duo miał dwa koncerty w ramach Koncertów Urodzinowych Chopina w Nowym Świecie Muzyki w Warszawie oraz dwukrotnie występował w ramach projektu Bach in the Subways w Warszawie. Duet skrzypcowy, który tworzą siostry:

Natalia Ciostek – skrzypce I

Klaudia Ciostek – skrzypce II

Natalia i Klaudia są studentkami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiują grę na skrzypcach. Natalia Ciostek jest laureatką wielu konkursów skrzypcowych, kompozytorskich i przesłuchań do orkiestr. Klaudia również ma osiągnięcia w grze na skrzypcach, w największym stopniu jest jednak laureatką licznych przesłuchań do orkiestr (m.in. do LYO, ILYO i w ostatnim czasie do I’Culture). Obie siostry dużo koncertują – solo, w duecie, kwartecie i różnych orkiestrach.

 


29 lipca

Maciej Bieńkowski właśnie kończy drugą klasę w Zespole Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II stopnia nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie. Uczy się w klasie fortepianu pana Kacpra Tołoczki.  Jest laureatem III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szkół Muzycznych I i II stopnia oraz gimnazjów „Mistrz Klawiatury” w Warszawie (kwiecień 2017 r.) oraz laureatem III miejsca w XVI Żyrardowskim Konkursie Młodych Pianistów (maj 2017 r.).

.

Jan Woszczyk właśnie kończy drugą klasę szkoły muzycznej im.Grazyny Bacewicz w Warszawie. Już od pierwszej klasy miał okazję zagrać na koncercie ” Dzieci dzieciom śpiewają kolędy” w styczniu 2016 roku. Grał na konkursie ” Miniatura wiolonczelowa zdobywając drugą nagrodę (kwiecień 2016). W konkursie ” Mały czy duży wirtuoz” otrzymał wyróżnienie (luty2017). Grał w konkursie wiolonczelowym w Sochaczewie zdobywając wyróżnienie(marzec 2017). W konkursie ” Miniatura wiolonczelowa” zdobył Trzecią nagrodę ( kwiecień 2017). Janek brał udział w festiwalu ” Tyszkief off” zorganizowanym w naszej szkole.

.

Eoullim Band amatorska grupa zgłębiającą tajniki tradycyjnej koreańskiej muzyki Samulnori (tradycyjnej koreańskiej muzyki perkusyjną granej na czterech instrumentach – dwóch metalowych gongach, kkwaenggwari i jing, oraz dwóch drewnianych bębnach pokrytych skórą, janggu i buk) działająca już ponad dwa lata. Zespół wystąpił publicznie 9-krotnie m.in podczas Korea Festival 2015/2016/2017, Nocy Muzeów 2016/2017, czy tegorocznego Pikniku Olimpijskiego. Ponadto brał dwukrotnie udział w intensywnych 2-tygodniowych warsztatach Samulnori prowadzonych przez profesjonalnego koreańskiego nauczyciela.

Duet Les Sons de L’Air (pl.dźwięki powietrza) powstał w 2005r. Jego członkowie z wyróżnieniem ukończyli Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie UMFC). Muzycy wykonują repertuar klasyczny, współczesny,inspirowany muzyką różnych krajów, a także utwory Astora Piazzolli. Niekonwencjonalne połączenie instrumentów pozwala uzyskać nietypowe dla muzyki klasycznej brzmienie, nadające zupełnie nowe oblicze utworom, które w oryginale przeznaczone są na inne składy instrumentalne. Ogromnym sukcesem duetu było zdobycie I nagrody na 43. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal w Niemczech w 2006r. Od tego czasu zespół z powodzeniem występuję w Polsce i zagranicą, m.in. współpracuje z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej.

 


 

 

Partnerzy i organizatorzy Festiwalu Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy

realizacja: estinet.pl