Perc.cello

Perc.cello to duet znakomitej wiolonczelistki barokowej Katarzyny Cichoń i perkusjonalisty Wojciecha Lubertowicza. Podejmują się oni autorskiej reinterpretacji suit wiolonczelowych Jana Sebastiana Bacha. Poprzez dodanie partii instrumentów perkusyjnych przywracają nieco już zapomniany taneczny charakter suit, które pierwotnie były właśnie cyklem tańców. Partia perkusji stworzona w ramach tego przedsięwzięcia nie jest prostym przeniesieniem barokowych rytmów, lecz twórczym ich rozwinięciem z zastosowaniem nowoczesnych technik wykonawczych. Wykorzystane w tym celu bębny obręczowe wywodzą się z różnych kultur i tradycji, istniejących od setek, a nawet tysięcy lat, tworząc swoisty pomost między tym co stare, a nowe.

Festiwal Strefa Ciszy

Katarzyna Cichoń – wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu oraz Mozarteum w Salzburgu. Od wielu lat działa jako kameralistka. Jest laureatką I miejsca i nagrody specjalnej “II Forum Kameralnego Muzyki Dawnej” w Poznaniu (2016) oraz finalistką międzynarodowego konkursu zespołów kameralnych muzyki dawnej XVIII. Biaggio-Marini Wettbewerb w Neuburgu w Niemczech (2017). Brała udział w licznych festiwalach, m.in.: Oudemuziek Festival w Utrechcie (Holandia), Mozartwoche w Salzburgu (Austria), ECOS Festival – Música Antigua Sierra Espuña (Hiszpania). Katarzyna Cichoń jest solistką Bach Consort Wien (Austria), na stałe współpracuje także z Musicae Antique Collegium Varsoviense przy Warszawskiej Operze Kameralnej. Od 2012 roku współtworzy orkiestrę barokową Il Giardino d’Amore. Ma na koncie liczne nagrania fonograficzne, m.in. z kwartetem instrumentów historycznych Quartetto Nero, orkiestrą Il Giardino d’Amore, Orchestra Royal de Versailles, Ensemble Klingekunst, orkiestrą MACV. Katarzyna Cichoń jest stypendystką programu „Młoda Polska” (2019).

 

Festiwal Strefa Ciszy

Wojciech Lubertowicz – reżyser dźwięku i multiinstrumentalista. Absolwent Wydziału Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Specjalizuje się w grze na etnicznych instrumentach perkusyjnych (bębny obręczowe, darbuka, tombak, cajon), oraz dętych (duduk, ney). Działa na pograniczu stylów i gatunków muzycznych, współpracując zarówno z artystami związanymi z muzyką dawną (Il Giardino D’Amore, Sabionetta, Alta), folkową (m.in. Maria Pomianowska, Mosaic, Karolina Skrzyńska, Angela Gaber), tradycyjną (Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, Monodia Polska), czy jazzową i alternatywną (Zawartko/Piasecki, Phillip Bracken). Ma na swoim koncie ponad 30 nagrań płytowych i koncerty na czterech kontynentach. Obecnie w ramach studiów doktoranckich powadzi badania nad współczesną techniką gry na bębnach obręczowych w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Partnerzy i organizatorzy Festiwalu Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy

realizacja: estinet.pl