Nerros Ensemble

Festiwal Strefa Ciszy

Nerros Ensemble to wyjątkowa grupa muzyków specjalizująca się w różnych formach muzyki kameralnej. Od lat zachwyca polską publiczność unikalnymi interpretacjami i niespotykaną sceniczną energią. W jej skład wchodzą powszechnie cenieni polscy instrumentaliści, których łączą dwie rzeczy – pasja zgłębiania muzycznych treści oraz radość dzielenia się nimi ze słuchaczami.

„Wszyscy mamy swoje autorytety i ukochane frazy. Ale mimo tego, cały czas się uczymy i odkrywamy nowe drogi, nowe pomysły. Nie walczymy o laury, nie niszczymy pomników, nie stawiamy też nowych. Chcemy tylko pokazać naszą pasję w taki sposób, żeby stała się również Waszą. To właśnie dlatego używamy unikalnego języka muzyki w sposób bezkompromisowy” Wojciech Walczak, założyciel i kierownik artystyczny.

 

PROGRAM

Wood Works (z repertuaru Danish String Quartet)

Gdy w 2013 roku muzycy z Danish String Quartet zniknęli w skandynawskim lesie, by wspólnie popracować nad nowym albumem, nikt nie spodziewał się, że muzyka światowa otrzyma tak niezwykły prezent. Punktem wyjścia dla członków kwartetu były wybrane pieśni ludowe krajów skandynawskich, a celem stworzenie ich aranżacji na kwartet smyczkowy, nieszczególnie popularne medium w kontekście muzyki tradycyjnej. Termin “aranżacje” nie jest w tym wypadku jednak poprawny. 13 utworów robi zdecydowany krok w kierunku pełnoprawnych klasycznych kompozycji. Traktowane zaś jako całość, obejmują szeroki zakres pomysłów i różnorodnych zabiegów dźwiękowych, co daje efekt spoglądania na melodie północy przez szkło kalejdoskopu. Melodie brzmiące gdzieniegdzie w swojej pierwotnej, surowej formie, momentami są też nowocześnie zharmonizowane, a w innym przypadku stają się podstawą polifonicznych przekształceń lub bardziej wyszukanych transformacji. Wood Works to fascynująca mieszanka, zgrabnie, lekko oraz przede wszystkim nad wyraz udanie łącząca świat północnej tradycji z dorobkiem klasycznej muzyki europejskiej.

 

Partnerzy i organizatorzy Festiwalu Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy

realizacja: estinet.pl