Mehehe “O Babach, Szeptuchach i Wiedunkach”

Czy wiesz dlaczego zimową nocą przywoływano wilki? I cóż takiego robiła panna by ugłaskać wiatr? Jakie słowa szeptano do deszczu i burzy? Kto mógł zobaczyć duszę po śmierci? Jaką moc ma lustro a jaka kryje się we włosach? Kim są Baby, Szeptuchy, Wiedunki, jakie mają inne imiona i skąd czerpią swoją moc?

Kiedyś świat pełen był niezrozumiałych, potężnych sił, które trzeba było obłaskawiać lub ujarzmiać. Codzienność kryła wiele tajemnic. Każda wieś miała swoją mądrą babę, wiedunkę lub zażegnywacza – ludzi znających się na ziołach, stworach i tajemnicach.

Zapraszamy na opowieści o wiejskiej magii, zabobonach, dawnych rytuałach i prastarych mądrościach, zachowanych w przekazach ustnych, zapiskach etnografów, baśniach i mitach. Historie te przeplatane będą muzyką utkaną z dźwięków różnych instrumentów, szeptów i szelestów. Tkaczkami opowieści będzie grupa Mehehe.
Festiwal Strefa Ciszy

Mehehe to ethno ambientowy duet, który tworzą Helena Matuszewska i Basia Songin, potomkinie pokoleń mądrych kobiet, pieśniarki, performerki i multiinstrumentalistki. Związane są z wieloma zespołami sceny folkowej, współczesnej oraz teatralnej. W swojej twórczości sięgają po historie, które zachowały się w wyliczankach, starych pieśniach i zdaniach magicznych. Ta sama tajemnicza siła przyrody, niezrozumiała i przerażająca, która niegdyś motywowała ludzi do tworzenia kultów i zaklęć, staje się inspiracją do poszukiwań muzycznych, kreowania atmosfery.

Zespół zadebiutował w 2018 roku na Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, zdobywając III nagrodę za przemyślaną kreację sceniczną, intymność i baśniowość. W marcu 2019 roku ukazała się ich debiutancka płyta CIEMNIENIE, która została nagrodzona III nagrodą w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2019, organizowanych przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej. W lutym 2020 roku Mehehe zostały zaproszone do udziału w międzynarodowym programie Keychange – pionierskiej międzynarodowej inicjatywy, promującej muzykę tworzoną przez kobiety.
Partnerzy i organizatorzy Festiwalu Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy

realizacja: estinet.pl