Bartosz Smorągiewicz Quartet

Festiwal Strefa Ciszy

Bartosz Smorągiewicz ukończył saksofon jazzowy w Akademii Muzycznej w Wuerzburgu (Hochschule fuer Musik Wuerzburg) w klasie prof. Leszka Żądło oraz kompozycję jako student prof. Chrisa Beiera. Studiował również w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Jednym z jego wielu osiągnięć jest wygrana w konkursie amerykańskiej organizacji “Meet The Composer”, w wyniku której otrzymał grant na realizację projektu kompozytorskiego “Diaspora Crossings” sfinalizowanego serią koncertów w Nowym Jorku. Otrzymał 1-szą nagrodę na IV i 3 nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku. Podczas studiów w Niemczech dwukrotnie został laureatem stypendium fundacji Leni Geisler Stiftung.

Otrzymał zamówienia na skomponowanie muzyki od różnych festiwali muzycznych m.in.: na dziesiątą rocznicę festiwalu International Chopin & Friends Festival, gdzie jego kompozycja została wykonana przez kwintet klarnetowy do instalacji multimedialnej podczas trwania festiwalu w Nowym Jorku, z MKiDN otrzymał dofinansowanie na „Rozrywkowe Mazurki” na skrzypce i wiolonczelę, w ramach priorytetu Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie, realizowanego przez IMIT, prawykonanie odbyło podczas festiwalu Emanacje. Jest on również autorem muzyki do serialu „Wszystko przed nami”, szwedzkiego filmu niemego „Mistrz” Theodora Dreyera wykonanej podczas Przegląd filmów skandynawskich w Warszawie,  i sztuk teatralnych: „Ósmy cud świata” i „Piękna i bestia”. Obecnie jest kompozytorem rezydentem Big Bandu “Konglomerat” oraz “3275kg Orchestra”. Jego kompozycje wykonywały Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Wurzburger Jazz Orchestra, Big Band Akwarium,  Big Band Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Big Band Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Big Band Hochschule fur Musik Wurzburg.

Jako jedna z kilkunastu osób z całego świata został zaproszony do udziału w legendarnych warsztatach kompozytorskich założonych przez Boba Brookmayera, a obecnie kontynuowanych przez Jima McNeelyego, BMI Jazz Composers’ Workshop, odbywających się w Nowym Jorku.

Jako multiinstrumentalista (saksofonista, klarnecista) występował w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Japonii. Koncertował na licznych festiwalach: Tokio Jazz Festival, International Chopin and Friends Festival (Nowy Jork), Bayerisches Weekend in Regensburg, Heilbronne Jazztage, Wuerzburger Giterrentage, Django Festival in Burgthann, Jazztage Gaggenau, w Niemczech, Jazz w Parku Dreszera w Warszawie, Staromiejskie koncerty jazzowe i kameralne w Poznaniu, Manu Summer Jazz Sundays w Łodzi, Festiwal Telemannowski w Żarach, Tauron Nowa Muzyka w Katowicach, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, Festiwal Sztuki Naiwnej w Katowicach, Festiwal  Goodfest Polish New Music w Dębicy, Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie, Emanacje, Chopin na Krakowskim Przedmieściu, Seifert Competition w Krakowie, Red Bull Music Academy Warszawa, Dzieżgońskie Spotkania z Old Jazzem, Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich, Letnia Akademia Jazzu w Łodzi.

W 2014-15 współprowadził i dyrygował 3275 Orchestra przy Bemowskim Centrum Kultury, co zaowocowało wydaniem płyty „3275 Orchestra Vol. 1”.

 

 

 

 

 

Partnerzy i organizatorzy Festiwalu Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy

realizacja: estinet.pl