Olena Yeremenko

Urodzona w Kirowogradzie na Ukrainie w rodzinie muzyków pielęgnującej od pokoleń tradycje muzyczne. Wzrastając w środowisku przesiąkniętym muzyką klasyczną zaczęła grać na skrzypcach w wieku 4 lat, szybko ujawniając swój talent i rozwijając umiejętności muzyczne. Ukończyła szkoły muzyczne I i II stopnia w Kirowogradzie oraz Akademię Muzyczną we Lwowie w klasie skrzypiec. Po studiach pogłębiała swoje zainteresowania muzyką tradycyjną. Jest współzałożycielem zespołu Burdon Folk Band, z którym nagrała 4 płyty.

Brała udział w wielu projektach i grupach muzycznych na Ukrainie i w Polsce, m.in. Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Kurbasy, Tatosh Banda, Solospvivy, Arcus Poloniae oraz gościnnie w zespołach Babooshki i Caci Vorba. Wraz z Orkiestrą Czasów Zarazy nagrała  płytę „G.F. Telemann. Tańce Polskie” (2014) oraz “Stil Polonaise”. Od 2012 do 2015 roku  wspólpracowała z teatrem Gardzienice jako aktorka-muzyk. Obecnie gra w zespołach Orkiestra Czasów Zarazy, Sprinkle Blizzard, ROOMs, Two harp’s duo jednocześnie rozwijając nowe projekty na przykład DuoDuo razem z moldawskim wiolonczelistą Martinem Neagą. (Płyta „DuoDuo. Beginning” 2014), zespoł prog-rockowy „Ichthyander Dad’s Only Dolphin” oraz zespoł muzyki dawniej i renesansowej „Dancerye”. Współpracuje z zespołem artystycznym „Grupa Studnia O.” Od 2016 roku Olena jest członkiem International Nyckelharpa Comunity.

Od 2017 roku prowadzi warsztaty gry na Nyckelharpie w Niemczech.
Od 2018 roku Olena jest współtworzycielem projectu Building Bridges Through Music który co roku odbywa sie w Fondazione Centro di Incontri Umani, Ascone, Szwajcaria

 

Partnerzy i organizatorzy Festiwalu Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy

realizacja: estinet.pl